KYK Kredi Borçları Nasıl Yapılandırılacak? Başvuru Tarihi Ne Zaman?

Üniversite eğitimi sırasında KYK üzerinden kredi alan ve ödemelerini aksatan kişiler için yapılandırma şansı tanındı. Peki, KYK kredi borçları nasıl yapılandırılacak?

Türkiye’de erken seçim kararının alınması ile birlikte ekonomik alanda pek çok değişiklik e yenilik yapılmaya başlandı. Pek çok konuda istisna tanınırken, vergi ve prim borçlarında da yapılandırılmaya gidileceği belirtildi. Bu kapsam dahiline Kredi ve Yurtlar Kurumu üzerinden alınan kredi ve katkı payları da dahil olurken borçları yükselene ve faiz eklenen kişiler için yeni bir imkan doğdu.

Faizler Silinecek

Kredi ve Yurtlar Kurumu kredi borcu bulunan kişilerin faizleri ve ek ücretleri düzenleme ile birlikte silinecek. Ana para üzerinden uzun vadeli bir şekilde yapılacak taksitlendirme ile daha uygun ödeme şartlarına sahip olacak vatandaşlar, böylece borçlarını ödeyerek kapatma şansı elde edecek.

Başvurular Maliye’ye

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda başvuruların bölgedeki vergi daireleri ve maliyeye yapılacağı belirtildi. Başvuru tarihi için şu ana kadar net bir tarih verilmezken, önümüzdeki günlerde konuyla ilgili detayların paylaşılması bekleniyor. Yapılandırılmış kredi borçlarının ilk ödemesi ise Eylül ayında yapılacak. Bu nedenle en geç Ağustos ayına kadar yapılandırma ile ilgili işlemlerin yapılarak tamamlanması bekleniyor.

Şu anda Türkiye genelinde büyük bir borç oluşurken faizlerin silinmesi ile birlikte hükümet büyük bir alacağından da vazgeçmiş olacak. Başvuru süreci ile birlikte Türkiye’de yapılandırmadan kaç kişinin yararlanacağı ve buna bağlı olarak da ne kadarlık faizin silineceği belli olacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.