Lisanssız Elektrik Üretiminde Güneş Enerjisinin Payı Artıyor

Türkiye’de lisanssız elektrik üretimine yönelik yapılan yeni açıklamada güneş enerjisinin giderek artan bir paya sahip olduğu görüldü. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de son dönemlerde güneş enerjisine yönelik dönüşüm artarken açıklanan son raporlar da bu değişimi destekledi.

Türkiye’deki lisanssız elektrik üretimi yenilebilir enerji kaynakları ile karşılanırken, bu konuda güneş enerjisinde yaşanan yükseliş dikkat çekti. Öyle ki bir önceki yıla göre yüzde 166 oranında çok büyük bir değişim yaşanan bu alanda, artık en büyük pay güneş enerjisinde. Artış ile birlikte 3 milyon 32 bin megavatsaate ulaşılan sektörde şu anda güneş enerjisinin payı yüzde 94.

EPDK’den Resmi Rakamlar Geldi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından açıklanan resmi rakamlara göre derlenen raporda güneş enerjisinin şu anda sektör lideri olduğu belirtildi. 2016 yılında  1 milyon 138 bin megavasaat seviyesinde olan güneş enerjisi son yıl itibari ile 3 milyon 32 bin megavatsaate yükseldi. Bu bakımdan 2 yıl arasındaki artış ciddi derecede dikkat çekerken, gelecek yıllarda da bu yükselişin benzer şekilde artması bekleniyor. Güneş enerjisinden kalan bölümde ise yüzde 4,6 ile biyokütle, yüzde 1,2 ile rüzgar ve yüzde 0,6 ile hidrolik kaynaklar sıralandı.

Rüzgarda Artış Dikkat Çekiyor

Güneş enerjisinin yanı sıra dikkat çeken bir diğer artış ise rüzgar enerjisinde oldu. Türkiye’de bir önceki yıla göre yüzde 3.5 kat oranında bir artış rüzgar enerjisinde görülürken

bu alandan elde edilen enerji 8 bin 268 megavatsaatten 36 bin 801 megavatsaate ulaştı.

 

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.