Merkez Bankası Başkanını, yardımcılarını ve kurul üyelerini Cumhurbaşkanı seçecek!

Türkiye’de yeni başlayan sistem ile birlikte değişiklikler de tek tek hayata geçmeye başladı. Yayınlanan son ilan ile birlikte yeni değişiklikler yürürlüğe girerken Merkez Bankası (TCMB) başkanı, başkan yardımcıları ve Para Politikası Kurulu (PPK) üyelerini de 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından seçileceği belirtildi.

Resmi Gazete’nin dünkü mükerrer sayısında yayımlanan 703 nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile TCMB Kanunu’ndaki “(TCMB) Başkanı Bakanlar Kurulu kararıyla 5 yıllık bir dönem için atanır. Bu sürenin sonunda yeniden atanabilir” fıkrası yürürlükten kaldırılmıştı.

Söz konusu KHK ile TCMB başkan yardımcıları için aranan “meslekleriyle ilgili en az 10 yıl çalışma ve başkanın önerisi ile müşterek kararla 5 yıl süreyle atanma” ibaresi de kaldırılmıştı.

4 YILLIĞINA SEÇİLECEK

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan “Üst Kademe Yöneticileri ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Atama Usullerine Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”ne göre TCMB başkanı, yardımcıları ve PPK üyeleri 4 yıllığına Cumhurbaşkanı tarafından seçilecek.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.