Mülakat Sistemine İtiraz!

KPSS ile memur olmak isteyen memur adayları sınav sonrasındaki mülakata karşı! Geçmişte yaşanan torpil vakalarından dolayı endişeli olan memur adayları, sınavda başarı gösterilenlerin mülakat nedeniyle elenmesini istemiyor. Konuya ilişkin itirazda bulunan adaylar torpil nedeniyle hak edenlerin yerine başkalarının alınmasından şikayetçi.

Bazı bakanlıklarda aktif olarak mülakatsız alımlar gerçekleşirken, bir çok bakanlıkta ise hala aktif olarak mülakat görüşmeleri yapılıyor. Mülakat olmayan bakanlıkların başında Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli bakanlıklar geliyor. Fakat mülakatı zorunlu kılan bakanlıkların sayısı bu kadar azınlıkta değil. Bir çok bakanlık, yeterli görülen KPSS puanının ardından ikinci bir test olan mülakatı şart koşuyor. Bu durumda ortaya çıkan torpil vakaları ise olumsuzluk yaratmış durumda.

Kaldırılması İsteniyor!
Tüm bakanlıklarda ortak olarak mülakatın kaldırılması istenirken, torpilin önüne geçilmesi için mutlak yapılması gereken bir değişim olarak görülüyor. Aksi taktirde adayların önünü tıkayan bir zorunluluk olarak görülen mülakatlar bir çok adayın kariyer planlamasında olumsuzluklara neden oluyor. Mülakatlarda en sık yaşanan olumsuzluk ise, yüksek puan alıp mülakatlarda başarı elde edememek. Eski sisteme bakıldığında en yüksek puana sahip adaylara öncelik tanınırken, şimdi ise puanın yanı sıra mülakatlar daha büyük önem kazanmış durumda. Web ortamında ise artık KPSS sorularından çok mülakatlarda sorulan soruların paylaşımı öne çıkıyor. Bir çok aday, mülakat tecrübelerini paylaşarak diğer adaylara katkıda bulunmak istiyor. KPSS puanının dışında mülakatların kaldırılması konusuna ilişkin mecliste yeni bir görüşme bulunmasa da adayların beklentisi devam ediyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.