Ne Zaman Emekli Olurum? Emeklilik Tarihi Hesapla!

Çalışanların, iş yeni başlayanların ve emeklilik bekleyenlerin aklındaki soru ne zaman emekli olurum? Normal şartlarda her bireyin emeklilik için tarihi bellidir. Bunun için geçmiş yıllarda matematiksel işlemler yapmak zorunda kalabiliyorduk. Fakat günümüzde E-devlet aracılığı ile ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek hiç zor değil. Eğer bir e-devlet şifreniz varsa hemen ne zaman emekli olacağınızı, kaç yıl hizmet süresine tabi olduğunuzu, ödenmesi gereken toplam prim gününüzü ve kaç yaşında emeklilik hakkı elde edeceğinizi tek bir ekrandan görmeniz mümkün.

Ne Zaman Emekli Olurum?

İş hayatına atılmış olan her kişinin aklına daha ilk günden yerleşen soru, emeklilik hesaplamalarıdır. Özellikle uzun vadeli iş planlaması içerisinde emeklilik her zaman merak edilmiştir ve edilmeye devam edilecektir. Emeklilik sistemi Türkiye’de 2017’ye kadar çok kez değişikliğe uğramıştır. Son haliyle hala çok tartışılsa da sistemde yakın zamanda değişiklik beklenmiyor. Peki emeklilik zamanı nasıl hesaplanır? Ne zaman emekli olabilirim? Soruları arasında boğulduysanız hemen sorunuza yanıt verelim.

Ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek için E-devlet sayfasını kullanmanız gerekir. Bunun için “Ne zaman emekli olurum” bağlantısını kullanarak E-devlet’in ilgili sayfasına geçiş yapın. Geçiş yaptığınız sayfa direkt olarak size emeklilik tarihini verecektir. Açılan sayfayı kullanabilmek ve bilgilerinize erişerek sorgulama yapmak için e-devlet şifreniz olması gerekmektedir. (Sayframızın sonunda e-devlet şifresi nasıl alınır açıklanmıştır.) İlgili sayfada giriş yaptıktan sonra sizden istenen sadece sigortalılık başlangıç tarihiniz ve hangi sigorta kolunda olduğunuzu belirtmeniz gerekir. İşe başlangıç tarihi buradaö nemli rol oynamaktadır. Bilgileri doğru şekilde yazdıktan sonra onay butonuna basın. Ardından sorgulama yapılacak ve hangi yaşta emekli olacağınızı, ödemeniz gereken prim gün sayısı ekranda yer alacaktır.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?
E-devlet üzerinden emeklilik ya da diğer çeşitli sorgulamalar yapmak, bilgi almak istiyorsanız mutlaka şifreniz olması gerekir. E-devlet şifresi internet üzerinden verilmez. PTT şubelerine giderek şifre talebinde bulunabilirsiniz. Şifre, cüzi bir miktar ödeme karşılığında sadece 1 kez olmak şartıyla kullanıcıya tahsis edilir. Mühürlü zarf içerisinde sunularak takdim edilir.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.