ÖTV Sıfırlandı Fiyatlar Yükseldi!

Geçtiğimi ayın ilk haftalarında yapılan açıklama, bir anda yeni eşya alacakları heyecanlandırmıştı. Yapılan açıklamaya göre bir çok eşyadaki ÖTV sıfırlanacak veya indirimi gerçekleşecekti. Türkiye’de yüksek ÖTV oranlarının olduğunu düşünürsek bir çok üründe belirgin oranda fiyat düşüşü olması gerekirken, fiyat düşüşü gerçekleşmedi. Aksine fiyatlarda artış olduğu görüldü.

ÖTV sıfırlandı olarak yapılan açıklamada küçük elektronik ev aletleri ve beyaz eşya dikkat çeken ilk grup olmuştu. Bir anda yeni evlenecekler başta olmak üzere yeni eşya alacaklar piyasa araştırmasına yöneldi. Fakat beklenen indirim bir türlü etiketlere yansımadı. Bunun gerekçesini araştıran vatandaşlar ise sebebini bulamadı. Türkiye’nin karşılaştırmalı alışveriş platformlarından biri olan “akakce” genel müdürü tarafından yapılan açıklama da yine bu durumu kanıtlar nitelikte oldu. Koray Karataş’ın bilgilendirmesinde, ürün fiyatlarına bakıldığında ÖTV sıfırlanması sonrasında bir düşüş olması beklenirken fiyatlarda bu yönde bir değişim olmadığı, aksine fiyatlarda yukarı yönlü bir değişim farklılığı gözlemlediklerini söyledi.

ÖTV Sıfırlandı Fakat Fiyatlar Neden Düşmedi?
Hükümet yetkilileri tarafından ÖTV sıfırlandığının açıklanmasına rağmen fiyatlarda düşüş olmaması ise vatandaşın en fazla sebebini sorguladığı konu haline geldi. Fiyat düşüşü gerçekleşmeyen ürünlerin stokları ve stoktaki ürünlerin maliyetleri olarak düşünülüyor. Tabi stok ve stok maliyetleri tek başına yeterli bir gerekçe değil. Aynı zamanda son dönemdeki döviz kurundaki farklılıklar ve hareketlilik de bir başka neden olarak görülüyor. Stokların eritilmesi ile birlikte ise fiyatlarda asıl düşüşün ozaman görülebileceği düşünülüyor. Fakat ÖTV sıfırlanmasına ilişkin kısıtlı bir sürenin olması da bu bekleyişin sonunda indirimin gelip gelmeyeceğini garantilemiyor. ÖTV indirimi ve sıfırlanması 30 Nisan 2017 tarihine kadar geçerli olacak.

Buzdolabı, Çamaşır ve Bulaşık Makinesinde Zam!
Sıfırlanmayan ÖTV’ye karşın fiyatı artanlar listesinin zirvesinde ise üç beyaz eşya ürünü geliyor. Buzdolabı, bulaşık ve çamaşır makineleri en çok fiyatı yükselenler oldu. Buzdolabındaki yükseliş 350 liraya kadar çıktı. Bulaşık ve çamaşır makinelerinde en fazla 100 lira değerinde yükseliş görülürken, elektrikli süpürgelerde de yine çok ciddi yükseliş görülüyor. Önümüzdeki günlerden itibaren klima fiyatlarında da ciddi rakam değişiklikleri görmek mümkün.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.