Piyasalarda Son Durum Ne?

Türkiye’de ekonomik gelişmeler son dönemlerde çok daha fazla dikkat çekerken 15 Mayıs itibari ile Türk Lirası değer kaybetmeye devam etti. İşte dünün özeti.

Türkiye’de erken seçime gidileceğinin açıklanması ile birlikte ekonomik göstergeler Türkiye aleyhine hareket etmeye başladı. Yıllar sonrasında dolar rekor üstüne rekor kırarken, dün de benzer bir durum yaşandı. Türk Lirası karşısında 15 Mayıs günü itibari ile güçlü bir şekilde piyasalara giriş yapan Dolar, gün sonunda 4.4631’e kadar yükseldi ve yeniden zirveye ulaştı. Bu hareketlilik sırasında Borsa İstanbul’da ise yüzde 1.77 oranında bir kayıp yaşandı.

ABD Etkisi Piyasaları Olumsuz Etkiledi

Dün piyasalarda etkili olan gelişme ise ABD tahvil faizlerinin açıklanması oldu. Faizler 7 yılın zirvesine çıkarken sadece Türkiye’de değil dünya genelinde benzer bir durum yaşanmasına neden oldu. Beklentilerde artış olması doların güç kazanmasına neden olurken, özellikle gelişmekte olan ülkelerin paralarında bir değer kaybı görüldü.

Türk Lirası’ndaki düşüş ise pek çok etkene bağlandı. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmede TL’nin Dolar karşısında değer kaybetmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan değerlendirmelerin de etkisi oldukça fazla oldu. Bunun yanı sıra uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody’s ve Fitch’in Türkiye ekonomisine yönelik açıklamaları, Hazine ihalelerine gelen düşük talep TL’nin düşüşünü hızlandırdı.

Haftalık Yükseliş Yüzde 4!

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında Dolar haftalık yüzde 4 oranında bir yükseliş yaşadı. Yeni haftada yeni bir rekor kıran Dolar’ın yanı sıra Euro da 5.3023’e kadar çıktı. Doların yükselmesi ile rekor kırarken gösterge tahvil faizleri de yeni bir rekor kırdı.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.