RTÜK Aile Dostu Dizileri Destekleyecek!

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından aile dostu dizilerin destekleneceği belirtildi. Ayrılan bütçe ise 8 milyon TL.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı İlhan Yerlikaya tarafından yapılan açıklamalarda RTÜK’ün Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile iş birliği yapacağı ve televizyondaki yapımların kalitesine ve durumuna göre özel teşviklerin, desteklerin yapılacağı belirtildi. Aile dostu olarak tanımlanan uygun içerikli diziler için 8 milyon TL gibi yüksek bir bütçenin ayrılması dikkat çekerken bu düzenlemelerin televizyon dünyasında yeni bir dönem başlatması bekleniyor.

Detaylar Anlatıldı

RTÜK başkanı tarafından yapılan açıklamalarda RTÜK’ün sadece denetleyici bir kurum olmadığı, aynı zamanda teşvik ve benzer yöntemlerle yönlendirici olması gerektiği de vurgulandı. Türkçe’nin doğru kullanıldığı, izleyenlere değerler katacak içeriklerin oluşması adına RTÜK tarafından böyle bir projeye girildiği iade edilirken, Türkçe adına da yeni bir projenin başlatılacağı ifade edildi. Yerlikaya bu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda spiker ve sunuculara Türkçe’nin doğru kullanılabilmesi adına kursların  ve eğitimlerin de verileceğini söyledi. Daha önceki dönemlerde de benzer uygulamalarla sunuculara ve spikerlerle sertifika verdiklerini hatırlatan Yerlikaya, böylece televizyon ekranlarında Türkçe’nin doğru kullanımı için büyük bir kolaylığın yaşandığını belirtti.

Diziler İçin Kriterler Belirlendi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte ortak bir çalışma yürüten RTÜK, bu doğrultuda yapımlar için kriterleri de belirlemiş durumda. Şu anda mevcut düzenlemelerin onay sürecinde olduğunu söyleyen Yerlikaya, onay ile birlikte sürecin resmen başlayacağını söyledi. Dizilerin belirlenen kriterlere uyması halinde ilgili ödenekten destek alabileceği ifade edilirken bu yapımların sadece Türkiye’de değil, uluslararası alanda da yer bulabilmesi adına bu projenin çok önemli olduğu ifade edildi. Yerlikaya “Siz ne kadar para harcarsanız harcayın bir dizideki Türk kültürünün, tarihi yerlerin gösterilmesini, Türkçenin doğru ve güzel kullanımını sağlamayı başka hiçbir reklamda yapamazsınız ama o dizide küfürün envai çeşidini sergilerseniz o zaman o dizide siz Türk kültürüne de hakaret etmiş, Türk kültürünü de yanlış aksettirmiş olursunuz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.