Saadet Zinciri Bu Sefer Bitcoin İle Vurdu!

Saadet zinciri sistemleri ile Türkiye’de giderek artan dolandırıcılık olayları bu sefer benzer şekilde bitcoin ile vurdu. İlk araştırmalara göre vurgunun miktarı 250 milyon Euro’yu geçti.

Türkiye’de yeni bir saadet zinciri daha ortaya çıktı. Türkiye genelinde 40 bin kişinin yatırım yaptığı tespit edilen yeni sistem, üyelere bitcoin üzerinden kazanç vaat ederken kısa süre içerisinde 250 milyon Euro’yu aşkın bir paranın ele geçirildiği ifade edildi.

Operasyonlar Sürüyor

Özellikle Çiftlik Bank ile birlikte Türkiye’de bu tarz sistemler yakın takibe alınırken, tüm girişimler de tek tek incelemeden geçirilmeye  başlandı. Bitcoin sistemlerinin son dönemlerde popüler hale gelmesi vatandaşların bu alana da ilgi göstermesini sağlarken yüksek kazanç vaatleri ile üye toplayan “firstcoin” ve “coinspace” sistemleri pek çok kişinin yatırımını almayı başardı. İstanbul ve Ankara merkezli olarak faaliyetlerini yürüten firmalar, son derece basit sistemler kurarak internet üzerinden kişilere ulaşırken pek çok kişi 1’e 5 kazanacağı umuduyla parasını sisteme yatırdı.

Yatırımlar Yurt Dışına Çıkarıldı

Yapılan ilk araştırmalarda sistem üzerinden toplanan 250 milyon Euro’nun hemen yurt dışına çıkarıldığı ve Malta ve Slovenya gibi ülkelerde bulunan hesaplara aktarıldığı ifade edildi. Bu sayede paralara ulaşım imkanı Türkiye’deki yasal yollarla engellenmeye çalışılırken, ülke olarak Malta’nın tercih edilmiş olması da yine sistemin ne kadar güvensiz olduğunu net bir şekilde gösterdi.

Sistemin Arkasında Kimler Var?

Sistemin kurucusu olarak Ali Dinler ve Selçuk Özkan gibi isimler belirtilmiş olsa da şu an için sistem tam olarak açığa çıkarılmış değil. Resmi olarak sadece internet sitesi üzerinden işlem yapıldığı görülürken, şu anda vatandaşların şikayetleri üzerine Savcılık konuyla ilgili takip başlatmış durumda. Soruşturmaların tamamlanmasının ardından konuyla ilgili detayların paylaşılması bekleniyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.