Sağlık Bakanlığı 37 Bin Personel Alacak

Sağlık Bakanı Demircan tarafından yapılan açıklamalarda 37 bin personel alımının yapılacağı belirtildi.

Türkiye’de kamu kurumlarına alımlar büyük bir ilgi görürken Sağlık Bakanlığı için yapılacak alımlar büyük bir gündem yarattı. Konuyla ilgili açıklama Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’dan geldi. Demircan, konuşmasını Ebeler ve Hemşireler Günü dolayısıyla Ankara’da yaparken, açıklamasında alım müjdesini verdi.

Mehmetçik’in Arkasındayız

Türkiye’nin askeri ve savunma konusunda çok önemli bir dönemde olduğunu hatırlatan Demircan, sınır ötesi operasyonları yürüten Mehmetçik’in arkasında Türk doktorlarının, hemşirelerinin ve sağlık çalışanlarının olduğunu söyledi. Türkiye’nin sağlık alanında yaşadığı gelişime dikkat çekerken gelinen noktaya vurgu yapan Demircan, “Biz kocaman bir sağlık ordusuyuz.” dedi.

2002’den Bugüne Önemli Gelişmeler Yaşandı

Türkiye’nin 2002 yılından itibaren sağlık alanında çok önemli değişimler yaşadığını söyleyen Demircan, kaynakların çok iyi değerlendirildiğini ve bugün çok büyük hastaneler, mekanların yaratıldığını söyledi.

Alıma Bakanlıktan İzin Geldi

Türkiye’deki sağlık alanına katkı sağlayacak ve ihtiyaçları karşılayacak personel alımı için Maliye Bakanlığı tarafından gerekli izinlerin verildiğini de söyleyen Demircan, “27 bin ebe, hemşire, sağlık teknikeri ve teknisyeni alıyoruz. 9 binini aldık. 18 bininin de Maliye Bakanlığından izni çıktı. Önümüzdeki günlerde ÖSYM’nin sitesinde ilan edilecek. Haziran ayına varmadan ya da haziran başında 18 bin sağlık çalışanını bu sağlık ordusuna katmış olacağız.” dedi. Bu alımların hemen ardından 19 bin sağlık işçisinin de alınacağını söyleyen Demircan, böylece sağlık sektöründeki büyük bir istihdam açığının da kapanacağını belirtti. Türkiye’nin sağlık eğitim kapasitesinin yükseldiğine de işaret eden Demircan, “Şu anda biz yılda 12-13 bin hekim mezun verecek düzeye geldik. Bu, artık ihtiyacımızın üstünde bir rakama doğru bizi getiriyor. Biz bu kapasiteyi yurt dışına açmayı düşünüyoruz.” dedi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.