Satılacak Şeker Fabrikalarına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Talip

Türkiye’de satışı yapılacak şeker fabrikaları için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın da teklif yapacağı öğrenildi.

Türkiye’de uzun zamandan beri tartışma yaratan konuların başında gelen şeker fabrikalarının satışı ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı. Devlet tarafından elden çıkarılacak olmasına karşın fabrikalara devlet bakanlığı talep olacak. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından bugün yapılan son açıklamalara göre uygun olması halinde bazı fabrikalar için bakanlık olarak teklif götürecek. Tarım Kredi Kooperatifleri üzerinden yönetimi yapılacak olan bu fabrikalar, devlet eliyle başka bir kuruma yönlendirilmiş olacak.

“8’i Özel Kooperatiflerin Elinde”

Şu anda Türkiye’de 8 fabrikanın özel kooperatifler tarafından yönetildiğine değinen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı, bu kooperatif fabrikalarından daha iyi verimin alındığını iddia etti. 8 özel fabrikanın toplamda 1 milyon ton şeker ürettiğini belirten Ahmet Eşref Fakıbaba, devletin elinde bulunan 25 fabrikadan ancak 1 milyon 400 bin ton şekerin üretilebildiğini ifade etti. Aradaki farka dikkat çekerek özelleştirmenin önemine vurgu yapan Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bütün şeker fabrikaları özelleştirilsin mi? Hayır. Stratejik ürünlerde mutlaka devletin regülasyon görevini yapması lazım” diyerek durumu değerlendirdi.

Özelleştirme İle Üretim, Verim Artacak

Sözlerine özelleştirmeyi destekleyerek devam eden Bakan Fakıbaba, özelleştirme ile birlikte daha fazla küspenin elde edeceğini, daha fazla kişinin istihdam edileceğini, üretimin ve verimin artacağını, şeker fiyatlarında düşüş yaşanacağını ve çiftçi için daha iyi şartların sunulacağını belirtti.

Özelleştirilen fabrikalar için belirli kotaların geçerli olacağını söyleyerek farklı bir noktaya dikkat çeken Fakıbaba, kotaların dolmaması halinde kotaların devlet kontrolünde olan fabrikalara geçeceğini, bu bakımdan şeker konusunda dengelerin Türkiye’de korunacağını söyledi.

Basın toplantısında et ithalatı ile ilgili sorulara da yanıt veren Fakıbaba, özellikle ülkeler ile yapılan anlaşmalar gereği hem alım hem de satımın yapılması gerektiğini, bu nedenle de Türkiye’nin ihtiyacı olan etlerin bu anlaşmalar doğrultusunda Türkiye’ye alındığını belirtti. Yapılan bu açıklamalar özellikle Türkiye’deki şeker fabrikası özelleştirmeleri konusunda farklı bir tarafı ortaya çıkarırken, bu açıklamalar üzerine tartışmaların yeniden bir boyut kazanması bekleniyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.