Savunma Ve Havacılıkta İstihdam Atağı Yaşanacak

Savunma ve havacılık sanayi için yapılacak alımlarla Türkiye’deki istihdama önemli bir katkı sağlanacak. İşte konuyla ilgili detaylar.

Savunma ve havacılık sanayi için iyi bir 2017 yılı geride bırakılmış durumda. Yapılacak yeni istihdamlar ile birlikte daha fazla kişinin bu sektörlerde yer alması amaçlanırken, sadece 2017 yılı içerisinde 9 bin 238 kişinin istihdam edildiği sektörün 44 bin 470 kişiye ulaştığı ifade edildi.  Açıklanan bu rakamlar ile birlikte sektörde yüzde 26 oranında istihdam artışının olduğu görüldü.

Ülkeye Katkı Sağlanıyor

Savunma ve havacılık sanayi için yapılan istihdamlar ile birlikte aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlanıyor. Öyle ki istihdam edilen kişilerin çalışmaları ile birlikte ülkede ihtiyaç duyulan ürünlerin üretilmesi ve farklı hizmetlerin geliştirilmesi de sağlanıyor.

SASAD Raporu Dikkat Çekti

Konuyla ilgili Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği (SASAD) tarafından yayınlanan yeni bir rapor da oldukça dikkat çekti. Raporda en çok dikkat çeken detaylardan birisi yerli ve özgün ürün üretimi konusunda Türkiye’nin önemli bir yol aldığı ve bu gelişmeler sayesinde yatırımlarla istihdamların artış gösterdiği ifade edildi. 2016 yılında sektörde çalışan kişi sayısı 35 bin 502 olarak açıklanmıştı. Geçen 1 yıllık süreç içerisinde kişi sayısı artarken 2018 yılı içerisinde bu rakamların daha da yükselmesi bekleniyor. Sektörde çalışanların yüzde 37’sini teknisyen-operatör, yüzde 31’ini ise mühendisler oluşturuyor.

Raporda dikkat çeken bir diğer detay ise beyin göçü konusunda beklentilerin karşılanmaması. Çalışmaların büyük bir amacı Türkiye’ye yönelik bir göç dalgası yaratmak olsa da şu ana kadar beklentiler gerçekleşmesi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.