SGK’dan Kaplıca Desteği!

Sosyal Güvenlik Kurumu doktor tavsiyesiyle tedavi amaçlı kaplıcalara gönderilen vatandaşları da unutmadı. SGK bundan sonraki süreçte, sağlığına kavuşmak için doktor reçetesiyle kaplıcada tedavi olmaya sevk edilen hastaların yol, gündelik ve refakatçi giderlerinin karşılanacağını yeni yayınladığı bir tebliğ ile duyurmuş oldu.

Kaplıca İçin Destek!
Türkiye’de faaliyet gösteren çok sayıda kaplıcada hastalara pek çok hastalık için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanıyor. Kaplıcaların tercih edilme sebebinin başında gelen hastalıklar ise genel olarak romatizmal hastalıklar, eklem ve kireçlenme rahatsızlıkları, çeşitli cilt hastalıkları olarak biliniyor. Ancak kaplıcaların tedavi ettiği hastalıklar saymakla bitmiyor. Kalp ve damar hastalıkları, böbrek ve idrar yolu hastalıkları, üst solunum yolu hastalıkları, ameliyat sonrası hastalıklar, kadın hastalıkları, varis, iltihaplanma, şeker hastalığı, karaciğer yetmezliği gibi pek çok hastalığın tedavisinde kaplıca tedavisinin önemi oldukça büyük. Bu sebeple, kaplıca tedavisi hem hastalar tarafından çokça tercih edilirken, uzmanlar da tedavi amacıyla hastalarına sık sık kaplıca tedavisini öneriyor.

Konu ile ilgili çalışmalar yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu, kaplıca tedavisini de, devlet tarafından sağlanan sağlık hizmetleri kapsamına alma yoluna gitti. Yayınlanan yeni bir tebliğ ile bu alanda tedavi gören hastaların da imdadına koşan SGK, doktor tavsiyesi üzerinde kaplıcalarda tedavi gören vatandaşların da yol, gündelik ve refakatçi giderlerini karşılayacağını açıkladı. Yayınlanan tebliğe göre, hastaların kaplıca tedavisine doktor reçetesiyle başlamış olması ve söz konusu kaplıca tesisinin Sağlık Bakanlığı tarafından işletme izni almış olması gerekiyor.

Buna göre, söz konusu kaplıca tesislerine müracaat eden Genel Sağlık Sigortası kapsamındaki hastaların kaplıca tedavilerine ait yol, gündelik ve refakatçi giderleri bundan sonra SGK tarafından karşılanacak. Yayınlanan tebliğde, Türkiye’de faaliyet gösteren kaplıca tesislerinden 246 tanesine ait güncel bir listeye de yer verildi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.