Su Sektöründe Neler Oluyor? 11 Popüler Markanın Testi Şok Etti!

Türkiye’de uzun zamandan beri hazır sulardaki zararlılar için tartışma yaşanırken olay dünya geneline yayıldı. İşte dünyadaki su sektöründe yaşanan son kriz.

Günlük hayatta kullanımı oldukça yayığın olan hazır sular sanıldığı kadar masum değil. Bugüne kadar yapılan testlerde ihmaller oldukça fazla olurken, dünya genelinde 9 farklı ülkede gerçekleştirilen yeni araştırma, tehlikenin boyutlarını gözler önüne serdi. Orb Media tarafından yapılan yeni araştırmada farklı markalardan alınan 250 farklı su analiz edildi. Analizler sonucunda özellikle suların içinde plastik maddelerin bulunması, bu konuda tepki çekti.

Bir Litrede 10 Plastik Parça Var!

Araştırmaya göre her bir litre suda ortalama 10 plastik parça bulunuyor. Üstelik plastik parçalarının kalın olması bu konuda ihmalin boyutunu da gösteriyor. Test edilen markaların bu konuda iddiaları çok büyük olsa da yapılan araştırmalar, sanıldığı kadar titiz bir şekilde çalışmaların yapılmadığını gösteriyor. ABD’deki bir üniversitede yapılan incelemelerde her şişe ve her markada plastiğe rastlanıldığı belirtilirken vatandaşların sağlığı adına bu durumun son derece üzücü olduğu belirtildi.

Gözle görülemeyen plastiklerin suda yer alması sadece su şirketlerinin de ihmalinde olan bir durum değil. Nil kırmızısı adı verilen özel maddelerle tespit edilen bu plastikler, sulara kaynak bölgelerde karışabiliyor. Araştırmacılar durumu kaygı verici olarak değerlendirilirken, gelişmekte olan ülkelerde plastiğe rağmen hazır suların çeşme sularına göre çok daha güvenli olduğu ifade edildi.

Güvenlik Ve Kalite Standartlarına Uymuyor

Araştırmalarda su firmalarının sektör için zorunlu olan güvenlik ve kalite standartlarına uymadığı açık bir şekilde ifade edilirken test tüm dünyada büyük bir ses getirmiş durumda. Farklı ülkeleri kapsayan ve en çok tercih edilen popüler markalardan örneklerin alınması, diğer küçük firmalardaki durumu daha da tehlikeli hale getirirken, araştırmalarda markalar da net bir şekilde açıklandı. Açıklamalara göre uluslararası piyasada bilinen Aquafina, Dasani, Evian, Nestle Pure Life, San Pellegrino ve ulusal alanda tanınan Aqua (Endonezya), Bisleri (Hindistan), Epura (Meksika), Gerolsteiner (Almanya), Minalba (Brezilya), Wahaha (Çin) teste tabi tutulan markalar oldu.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.