Süper Marketlerin Haftada Bir Gün Kapatılması İstendi

Küçük market ve bakkallarla sürekli karşı karşıya gelen süper marketler için sürpriz bir düzenleme gündeme geldi. Düzenlemeye göre süper marketler haftanın bir günü kapatılacak.

Türkiye Perakendeciler Federasyonu Başkanı Mustafa Altunbilek yaptığı açıklamada market ve süper marketler arasında dengenin kurulabilmesi adına farklı düzenlemelere ihtiyaç duyulduğunu ve süper marketlerin haftanın bir günü kapatılabileceğini söyledi. Bu konuda sektör paydaşları olarak ortak bir isteklerinin olduğunu söyleyen Altunbilek, bu sayede küçük işletmelerin korunabileceğini ve aynı zamanda yoğun bir satış süreci yaşanan süper market çalışanlarının da dinlenebileceğini belirtti.

“Yapılan Düzenleme Yeterli Olmadı”

Süper marketlerin yurt dışındaki pek çok ülkede haftanın bir günü kapatıldığını hatırlatan ve benzer uygulamaların Türkiye’de de olması gerektiğini savunan Başkan Altunbilek, bu konuda Gümrük Bakanlığı ile birebir görüşme yaptı. Görüşmede özellikle eksiksiz bir şekilde uygulanacak düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu aktardığını ve önceki yasanın da uygulama aşamada başarısız olduğunu dile getirdiğini söyleyen Altunbilek, bu açıklamaları ile birlikte Türkiye’de yeni bir gündem yarattı.

Marketler Nasıl Karşılayacak?

Yapılması planlanan bu düzenleme için en çok merak edilen ise süper marketlerin bu duruma nasıl tepki vereceği. Şu anda süper marketlerde çalışan personellerin izin gününün belirsiz olması, düzensiz bir çalışma programının olması sektör içindeki en büyük sorunlardan biri olarak görülse de süper marketlerin bir günlük kapalı kalması firmalara da mali anlamda ciddi zararlar getirebilir. Altunbilek, marketlerin 1 saat geç açılıp 1 saat erken kapanmasının dahi ekonomik hayata çok olumlu katkılar sağlayacağını söyledi.

“Perakende Yasasının Gözden Geçirilmeli”

Perakende Yasası’na dair de açıklamalarda bulunan Mustafa Altunbilek, “KDV oranı yüzde 1 ile giriyor yüzde 8 ile çıkıyor. Manav, kırmızı et, bakliyat, unlu mamuller, zeytin ve zeytinyağı ürünlerinde toptanda olduğu gibi perakendede de yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi için KDV düzenlemesi bekliyoruz.” dedi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.