Tarım Ekonomisine Yeni Destek: Domatesler Hindistan Cevizi Kabuğunda!

Türkiye’de Hindistan cevizi kabuğunda üretilmeye başlanan domatesler oldukça dikkat çekti.

Muğla’da başlayan yeni domates üretimleri, farklı üretim tekniği ile dikkat çekiyor. Farklı ilçelerde geniş bir seralarda üretimi başlanan domatesler, klasik yöntemlerin yerine Hindistan cevizi kabuğunda üretiliyor. Salkım domates olarak üretilen yeni ürünler yurt dışından oldukça talep görürken yapılan açıklamalara göre üretimlerin yüzde 90’lık bölümü ihraç ediliyor.

Rusya Ve Ukrayna İlk Sırada  

Muğla’da Hindistan cevizi kabuğunda üretimi yapılan domatesler özellikle Rusya ve Ukrayna’da büyük bir ilgi gördü. Suudi Arabistan Katar, İngiltere, Çek Cumhuriyeti Romanya, Polonya, Gürcistan gibi 10 farklı ülkeye ihraç edilen ürünlere talebin fazla olması, diğer çiftçilere de örnek oldu.

Dönüm Başında 35 Ton Domates

Özel bir firma tarafından başlatılan üretimler 2009 yılından itibaren başlarken şu anda en verimli dönemlerden birisi yaşanıyor. Yapılan özel yöntemler ile birlikte dönüm başına 35 ton domates elde eden firma, yüksek verim ve kaliteli ürün alma imkanı elde ediyor. Hindistan cevizi kabuğundan alınan verimin, topraktan alınan verimden çok daha yüksek olduğunu dile getiren firma sahipleri, topraksız tarımın da bu konuda önemli bir aşama olduğunu belirtti. Avrupa ülkelerin istediği şekilde üretilen domatesler, üstelik firesiz bir şekilde üretiliyor. Hindistan cevizi kabuğunda üretilen domatesler üstelik normal domateslere göre çok daha uzun hasat süresine sahip. Böylece daha az uğraş ile daha fazla ürün alınabilmesi mümkün oluyor.

“İlaç Kullanımı Yok”

Hindistan cevizi kabuğunda üretilen domatesler için en büyük özellik ise ilaç kullanımının olmaması. Bitkilerdeki döllemede arıların kullanılması, zararlı böcekler için özel tuzakların hazırlanması domateslerin kimyasal olmadan büyümesini sağlıyor. “Toprağa dikilen domateslerin çoğunun hasadı şubat ayında biter. Arada bir iki aylık boşluk olur ve bir dikim daha yapılır. Bizim o boşluğumuz yok. Bu uygulamayla insanlar domatessiz kalmıyor. İkinci fide maliyeti yok. Topraklar kimyevi gübre kullanıldığı için zamanla tuzlanıyor. Bu nedenle dönem dönem organik madde kullanmak gerekir.” Diyerek üretimler hakkında bilgi veren yetkili firma, pek çok firma için de bu durun örnek olacağını söyledi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.