TC Kimlik İle Bankadan Para Çekilir Mi?

Kartın yanında olmaması halinde çoğu kişi için akıllara şu soru gelir: TC kimlik ile bankadan para çekilir mi? İşte mevcut teknolojiler doğrultusunda TC kimlik ile bankadan para çekilir mi sorusunun yanıtı.

TC Kimlik ile para çekme

Bilinenin aksine, TC kimlik numaramız ve kimliğimiz yanımızda ise, kartımız olmadan bankadan para çekebiliriz. Yani en yakındaki banka şubenize giderek, kimlik bilgileriniz ile hesabınızdan dilediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Ancak kimlik kartı görmek isteyeceklerdir. Kimlik kartınız yanınızda olmadan para çekmeniz mümkün olmayabilir.

Aynı anda, ATM’lerden de bu işlemi yapabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ATM karşısına geldiğinizde, ATM’lerin belirli menüleri bulunuyor. Türkçe kartsız işlemler menüsünden TC Kimlik bilgileriniz ile para transferi yapabilir ve hesabınıza gelen parayı çekebilirsiniz. Bankanız bu işlemleri yapabilmeniz ve para çekebilmeniz için sizden ek bilgiler isteyebilir. Örneğin, parayı çekerken size bir SMS gönderip bu işlemi doğrulamanızı isteyebilir. Cep telefonunuzu yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Telefon ile gönderilen parayı kartsız çekme

Artık, cep telefonumuz üzerinden de para transfer işlemleri gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerin genel adı da CepBank ve Cebe Havale olarak geçiyor. Cebimize gelen parayıda kartsız olarak TC Kimlik numaramız ve gelen SMS şifresi ile çok kolay bir şekilde çekebiliriz. CepBank ve Cebe Havale işlemleri için ilgili makalelerimizi okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Cebe Havale işlemleri normal para transferi ile aynıdır.

Hesap kartınız yanınızda olmadan, ATM ve Banka şubelerinden para çekebilirsiniz. Bankanız sizden sadece SMS doğrulaması gibi ek yöntemlerde doğrulama yapmanızı isteyebilir. Ancak bazı durumlarda ve bazı bankalarda hesap kartınız yanınızda olmadan ATM’den kartsız para çekme işlemi yapılmıyor. Kullandığınız bankanın internet sitesinden ATM işlemlerini inceleyebilir ve bu şekilde para çekmenize izin verip vermediğini kontrol edebilirsiniz. Cep Bank işlemleri ise tamamen kartsız olarak yapılmaktadır.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.