Torba Yasadan Gençlere Çift Maaş Çıktı!

Yeni düzenlenen torba yasadan gençlerin istihdamını arttırabilmek adına çifte maaş imkanı çıktı.

Türkiye’de torba yasalar çıkmaya devam ederken teşvik ve destekle de arka arkaya yapılmaya başladı. Vergi ve prim desteklerinin ardından gençlerin iş dünyasında daha fazla yer alabilmesi adına şartlar kolaylaştırılmaya başlandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda gençlerin artık daha iyi ve kolay bir şekilde iş bulabilecğei, yetim maaşı alan gençler çalışmaya devam dahi etse maaşları kesilmeyecek.

Yeni Elemanlara Vergi Muafiyeti

Düzenlemede özellikle iş verenler için ciddi bir kolaylık sağlanıyor. Öyle ki 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 döneminde işe alınan her yeni eleman için 1 yıl boyunca geçerli olmak şartıyla gelir vergisi stopajı, damga vergisi ve sosyal güvenlik primi desteği devlet tarafından karşılanacak. Böylece iş veren yeni elemanların 1 yıllık masrafını karşılamak zorunda kalmayacak. Üstelik işe alınan kişi genç ve ya kadın ise 1 yıllık sürede artışa gidilecek ve 18 ay boyunca devlet desteği sürecek.

Yapılacak bir diğer yenilik ise imalat sektörüne yönelik olacak. İmalat sektöründe yer alan firmalara yönelik olarak 2 kişilik ek istihdam imkanı yaratılırken, bu iki kişilik istihdamda firmalar gelir vergisi stopajı, damga vergisi, sosyal güvenlik primi gibi durumlardan muaf tutulacak. Üstelik çalışanlara asgari ücret üzerinden 2 ayda bir ücret desteği sağlanarak çifte maaş alınması da mümkün hale getirilecek.

Yetim Maaşı Kesilmeyecek

Torba yasada yer alan diğer bir düzenleme ise yetim maaşı alan erkek çocuklarına  yönelik. Hizmet akdine çalışması durumunda kişilerin bu maaşları kesilmeyecek.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.