Türkiye’de 10 Yılın En Çok Satan Araç Markası Belli Oldu

TÜİK tarafından yapılan son açıklamalarda 2008 ile 2017 yılları arasında en çok satan markalar ve en çok tercih edilen araç tipleri belli oldu. İşte detaylar.

Türkiye’de araç satışlarına dair kapsamlı bir rapor sunan TÜİK, en çok satan araçların da öğrenilmesini sağladı. 2017 yılına dair kapsamlı bir rapor yayınlanan TÜİK, bu raporun hemen ardından son 10 yıllık genel bir değerlendirme daha yaptı. Bu değerlendirme ile birlikte Türkiye’deki araç beğenileri de ortaya çıkarken 10 yıllık genel değerlendirme sektörün ne durumda olduğunu da gözler önüne serdi.

En Çok Satan Araç Hangisi?

Yapılan paylaşımlara göre en çok satan araç Renault oldu. Daha önceki yıllarda bu konuda ezici bir üstünlük elde eden Volkswagen, genel değerlendirmede rakibinin gerisinde kaldı. Özellikle son yıllarda giderek güç kaybeden marka, bu nedenle Renault’un arkasından ancak ikinci sırada yer alabildi. Renault 845 bin araç satışı yaparak birinciliği garantiledi. Volkswagen ise 685 binlik satış ile Renault’u takip etti. Bu iki markayı takip eden diğer araç markaları ve satış rakamları ise şöyle; Hyundai 455 bin 063, FIAT 450 bin 106 ve Ford 442 bin 986.

Türkiye’de Kaç Tane Araç Var, Dağılımları Nasıl?

TÜİK raporunda Türkiye’deki toplam araç sayısı ve araç türlerine göre dağılım da detaylı bir şekilde belirtildi. Ocak ayı itibari ile Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyon 325 bin 33’e yükseldi. Bu araçların türlere göre dağılım oranları ise şöyle oldu, yüzde 54,2 otomobil, yüzde 16,4 kamyonet, yüzde 13,9 motosiklet, yüzde 8,3 traktör, yüzde 3,8 kamyon, yüzde 2,2 minibüs, yüzde 1 otobüs ve yüzde 0,2 özel amaçlı taşıtlar.

Markaların yıllara göre trafiğe kattığı araçların da yüzdelik olarak hesaplamaları yapılırken, bu konuda Renault’un rakamları oldukça etkileyici oldu. Öyle ki sadece 2008 yılında 52 bin yeni Renault marka araç trafiğe çıkarken 2017 yılında bu konuda ciddi bir artış yaşandı. İki yıl arasındaki farkın yüzde 128 olduğu belirtilirken, artış 118 bin olarak duyuruldu.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.