Türkiye’de İşsiz Sayısı Ne Kadar?

Türkiye’deki işsizlik rakamı ile ilgili güncel rakamlar açıklandı. Peki, Türkiye’deki işsizlik sayısı ne kadar? İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’de yılın ilk çeyreğini kapsayan işsizlik rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalarda, Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan dönemde işsiz sayısının 3 milyon 350 bin kişi olduğu belirtildi. Açıklanan rakamlarda düşüş olması dikkatlerden kaçmazken ay ay detaylı bir şekilde rapor yayınlandı.

İşsizlik Oranında Son Durum Ne?

İşsizlik oranı için yapılan açıklamalarda 15 yaş ve üzerinde olan, işsiz kişilerin kapsam altında olduğu belirtildi. Açıklanan resmi verilere göre, tarım dışı işsizlik oranı geçen yıla göre 2,3 puanlık azalış ile yüzde 12,5 olarak tahmin edilirken, 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı 4,3 puanlık azalış ile yüzde 10,9 oldu.

546 Bin Kişi Azaldı

Türkiye’deki Şubat ayına dair yapılan açıklamalarda ülke genelinde 546 bin kişi iş buldu. Bu bakımdan büyük oranda yaşanan azalma ile birlikte işsiz sayısı 3.35 milyona geriledi. İstihdam konusunda en parlak dönem Şubat ayı olurken, istihdam oranına bu durum olumlu yansıdı. Öyle ki istihdam oranında 1,3 oranında bir artış görüldü. Bu artış ile birlikte yüzdelik oran ise yüzde 46,6’ya ulaştı.

TÜİK tarafından hazırlanan raporlarda sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışan kişiler işsiz olarak değerlendirilirken, SGK güvencesi olmadan çalışan kişi sayısının da Türkiye’de yüksek olduğu tahmin ediliyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.