Türkiye’de Konut Dönüşümde Yılda 500 Bin Konut Yıkılacak!

Türkiye’de başlayan konut kentsel dönüşümde hedefler aktarıldı. Türkiye İnşaat Teknolojileri Yapı Fuarı TEBİF 2018’de yapılan açıklamalara göre her yıl 500 bin konut yıkılarak yenilenecek.

Türkiye’de çeşitli etkenlere bağlı olarak başlatılan kentsel dönüşümün etkileri ülkenin dört bir yanında görülüyor. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde yapılan Türkiye İnşaat Teknolojileri Yapı Fuarı TEBİF 2018’de daha detaylı bir şekilde durum ele alınırken, kentsel dönüşümün geleceği üzerine de önemli açıklamalar yapılır. Açılışta yer alan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, Türkiye’deki çalışmalar ile ilgili değerlendirme yaptı. Türkiye’de 7,5 milyon konutun deprem riskinde olduğunu ve bu konutların yenilenmesi gerektiğini söyleyen Ceylan, bu amaç doğrultusunda her yıl 500 bin konutun yenilenmesi ile birlikte Türkiye’deki konut riski sorununun ortadan kaldırılmasının amaçlandığını söyledi.

İnşaat Sektörü Büyümesini Sürdürüyor

Özellikle kentsel dönüşüm ile birlikte büyük bir ivme yakalayan inşaat sektörü, 2017 yılını iyi bir şekilde kapadı. Sektör yüzde 8,5 oranında bir büyüme yakalayarak yılı geride bırakırken, 2018 yılı içerisinde beklentiler daha da arttı. Bu duruma değinen Ceylan ise “Türkiye büyürken, lokomotiflerden biri inşaat sektörü oldu. Sektör, son 15 yılda ortalamaların üzerinde büyüme kaydetti.” dedi. Ceylan ayrıca sektörün büyümesi ile birlikte istihdama yaptığı olumlu katkıya da değindi. Türkiye’nin inşaat sektörü olarak 120 farklı ülke ile işbirliği içerisinde olduğunda açıklanırken, yapı malzemelerinin ihracat seviyesine gelmesi halinde sektörün daha da güçleneceği vurgulandı.

“Yerli İnşaat Malzemesi Desteklenecek”

Yapı malzemesi konusunda Türkiye’deki yerli firmaların ve girişimlerin destekleneceğini söyleyen Ceylan, önümüzdeki yıllarda bu alandaki çalışmaların etkisinin daha net bir şekilde görülebileceğini söyledi. Şu anda yapı sektöründe yüzde 2’lik ithalat oranının çalışmalar ile birlikte ortadan kalkacağını ve ihracat sürecinin başlayacağını söyleyen Ceylan, sektör ve gelecek adına oldukça olumlu konuştu.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.