Türkiye’deki Toplam Kredi Stoku 2,3 Trilyon Lira

Türkiye’deki kredi stoku ile ilgili yapılan son açıklamalarda stokun 2,3 trilyon liraya ulaştığı ifade edildi.

Türkiye’de yetkili kurumlar tarafından kullandırılan nakit kredilerde yükseliş görüldü. Mart ayı itibari ile yaşanan bu duruma göre Mart ayı itibari ile toplam kredi tutarı 2,3 trilyon lira oldu. Raporlarda ne çok dikkat çeken detaylardan birisi bireysel kredilerde yaşanan artış. Öyle ki son bir yıllık süre içerisinde 1,8 milyon kişi daha kredi kullanırken toplam kredi kullanan kişi sayısı 30,3 milyon kişi oldu. Bireysel kredilerde ortalama tutar ise 18 bin lira olarak açıklandı.

TBB Risk Merkezi tarafından yayınlanan Mart 2018 raporunda kredilerle ilgili tüm istatistiklere ulaşmak mümkün olurken, Mart ayı itibari ile bir önceki yıla göre yüzde 21 oranında bira artış yaşandı. Bu artış, vatandaşların ekonomik açıdan krediye daha fazla ihtiyacı olduğunu ortaya koyarken firmalara yönelik raporlarda kredilerin 2 trilyon 226 milyar lirası bankalar, 50 milyar lirası finansal Kiralama şirketleri, 35 milyar lirası finansman şirketleri ve 33 milyar lirası faktöring şirketleri tarafından kullandırıldı denildi.

Tasfiye Olunacak Alacaklar Arttı

Raporda tasfiye olunacak tutarlar hakkında da açıklamalara yer verildi. Mart ayı itibari ile 72 milyar olarak açıklanan bu tutar, Türkiye’de bu alanda da yine bir artış yaşandığını gösterdi. Tasfiye olunacak alacakların 65,9 milyar lirası bankalara, 3,1 milyar lirası finansal kiralama şirketlerine, 1,6 milyar lirası faktoring şirketlerine ve 1 milyar lirası da finansman şirketlerine ait olduğu görüldü.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.