VakıfBank Kredide 1.3 Milyar Dolara Çıktı! İşte Sendikasyon Kredisi İle İlgili Detaylar

VakıfBank cephesinden gelen son haberlere göre banka tarihinin en büyük sendikasyon kredisi işlemi için imza dönemini tamamladı. İşte konuyla ilgili detaylar.

Türkiye’nin en etkin bankalarından birisi olan VakıfBank, önemli bir anlaşma sağladı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda bankanın daha önce tarihinin en büyük eurobond ihracı yaptığına vurgu yapılırken, bu işlemlerin ardından tarihinin en büyük sendikasyon kredisi işleminin de imzalandığı belirtildi. Bu açıklama ile birlikte VakıfBank çok önemli bir gelişmeyi duyururken, anlaşmaya 17 farklı ülkeden 35’i aşkın bankanın katıldığı belirtildi.

VakıfBank Kredisi Ne Kadar?

VakıfBank için yapılan anlaşmaya göre 329 milyon dolar ve 779 milyon Euro olmak üzere toplamda yaklaşık 1.3 milyar dolar tutarında sendikasyon kredisi anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile birlikte VakıfBank’ın geleceğe yönelik planları daha çok dikkat çekmeye başladı. Konuyla ilgili ilk açıklamalardan birisi ise VakıfBank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan’dan geldi. Özcan, , “2018 yılında banka tarihinin en büyük eurobond ihracını ve en büyük sendikasyon kredisi işlemini gerçekleştirmiş olmamız milli ekonomimize duyulan güvenin göstergesidir” diyerek banka güveninin ve imajını ön plana çıkardı. VakıfBank olarak böyle bir başarıya imza atmalarının Türkiye adına da önemli olduğunu söyleyen Özcan, bu imza ile birlikte ekonomik anlamda Türkiye’nin ne kadar güvenilir olduğunun da net bir şekilde görülebileceğini ifade etti.

Kredide Vade Ne Kadar?

VakıfBank için yapılan yeni kredi anlaşmasında vade ile ilgili detaylar da paylaşılmış durumda. Açıklamalara göre kredinin 100 milyon dolarlık kısmı 2 yıl vadeli, kalan 1.2 milyar dolarlık kısmı ise 367 gün vadeli.

Kredi Anlaşmasına Hangi Bankalar Katıldı?

Anlaşmaya katılım gösteren bankalar ile ilgili VakıfBank tarafından yapılan resmi açıklamalara göre bankalar şöyle oldu; BNP Paribas, Cargill, Citibank, Commerzbank, Deutsche Bank, Emirates NBD, Erste Group, First Abu Dhabi Bank, Goldman Sachs, HSBC, ICBC Standard Bank, ING Bank, JPMorgan Chase Bank, Mizuho Bank, MUFG Bank, Société Générale, Standard Chartered, Sumitomo Mitsui Banking Corporation ve UniCredit.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.