Yabancı İşçi Çalıştıracaklar Dikkat! Fiyatlar Cep Yakabilir

Ekonomik anlamda son yıllarda atılım gösteren Türkiye’de yabancı çalışan sayısı artış gösteriyor. Uzmanlar ise bu konuda farklı bir noktaya dikkat çekiyor.

Türkiye’de yabancı çalışana iş vermek adına prosedürler belli. Kişilerin yabancı işçi çalıştırabilmek adına bu kurallara uyması gerekirken, SGK ve diğer devlet kurumları tarafından istihdamlar yakından takip ediliyor. 2017 rakamlarına göre Türkiye’de 100 binini üzerinde başvuru yapan yabancıların 87 bin 190’ına çalışmak için izin verildi. Bu rakamların her yıl artış göstermesi, Türkiye’nin bu anlamda yabancılar için uygun bir ülke olduğunu gösterirken, bu alanda yeni düzenlemelerin yapılması işçi ve işverenlere de bir takım sorumluluklar yüklüyor.

Yabancı Çalışanlar SGK e-Bildirge Üzerinden Bildirilecek

Yeni düzenlemeye göre yabancı çalışana iş verecek kişilerin bu işlemlerini e devlet üzerinden yapması gerekiyor. SGK E-bildirge sistemi üzerinden yapılacak olan bildirimler ile birlikte işlemler resmiyet kazanmış olacak. E imza sistemi ile gerçekleştirilecek olan bu çalışmalarda sadece ev hizmetleri hariç tutulurken, diğer tüm sektör ve alanlardaki yabancı çalışanların kayıtlarının yapılması zorunlu. Bu konuda tek istisna ise 3 ayı geçmemek şartıyla geçici olarak çalışmaya gelenler. SGK üzerinden kaydı açılan yabancı bir çalışan için emekli olma şartlarında da herhangi bir değişiklik olmazken, uzmanlar bu konuda yapılacak ihmallere karşı uyarılarda bulundu.

Cezalar Çok Yüksek

Yapılan açıklamalarda izni olmayan çalışanların tespit edilmesi halinde hem işçi hem de işveren için cezaların çok yüksek odluğu belirtilirken, çalışanın sınır dışı edilmesi dahi söz konusu olabiliyor. Bu nedenlerde yabancı işçi çalıştırmak isteyenlerin cebinin yanmaması adına bundan sonraki süreçte e-bildirge ile SGK’ya gerekli müracaatı yapması gerekiyor

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.