Yeni Yapılandırmada Faizle Birlikte Anapara da İndirilecek

TBMM’den geçen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da onaylanan yeni ekonomik düzenlemelerde faizin yanı sıra ana para üzerinden de belirli oranda indirim yapılacak. İşte detaylar.

Türkiye’de geçtiğimiz dönemlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından görüşülen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına gönderilen düzenlemeler resmen onaylandı. Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda sadece faizin silineceği değil, ana para üzerinden de belirli bir oranda düşüş yapılacağı ifade edildi.

Borçlar Yeniden Yapılandırılacak

TBMM’den geçen borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin yasa tasarısında özellikle borcu peşin ödeyenlere daha büyük imkanlar sağlanacak. Gecikme faizinin silinmesinin yanı sıra enflasyon farkının yüzde 90’ı iptal edilecek. Konuyla ilgili verilen örneğe göre ise; 2013 yılı sonunda bin lira prim borcu olan vatandaş, ödemeyi peşin yaptığı takdirde 2016’daki yapılandırmaya göre 517,48 lira avantaj elde edecek. Ödediği anapara, enflasyon karşısında 3’te 1 oranında eriyecek.

Düzenlemelerde esas olan 2013’ün Aralık ayı itibari ile 2018’in Nisan ayı arasındaki süreci öngören düzenlemelerde enflasyon şu ana kadar yüzde 54.18’e ulaşmış durumda. Üstelik düzenlemelerin yürürlüğe gireceği döneme kadarki süreç içerisinde daha da artacak olan enflasyon oranı düzenleme ile birlikte yüzde 24.32’e sabitlenmiş olacak ve buna göre hesaplamalar yapılarak borçlar düşülecek.

SGDP Borçları Silinecek

Türkiye’de emekli olduktan sonra çalışan kişilere Sosyal Güvenlik Destek Primi altında borç çıkarılırken yeni düzenleme ile birlikte SGDP borcu olan vatandaşlara da destek geldi. Yapılan açıklamalara göre tüm SGDP borçları silinecek.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.