Yerli Otomobile İçin CEO Aranıyor

Yerli otomobil çalışmaları ile ilgili yaşanan yeni gelişmede, projeye ve üretim sonrası süreçte çalışmalara yardımcı olacak CEO atanacağı duyuruldu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil projesiyle ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bakan yaptığı açıklamada özellikle küresel ölçekte başarıyı yakalamak adında bu sektöre hakim bir isme ihtiyaç duyulduğunu söyledi. CEO olarak görevlendirilecek olan bu pozisyon için bir isme teklif götürdüklerini de ifade eden Özlü, gelecek yanıta göre bu konudaki çalışmalara devam edeceklerini duyurdu. Bugüne kadarki süreç içerisinde daha çok üretim ve planlama aşamasında çalışmalar sürdürülürken bundan sonra daha çok kürsel ölçekte üretim yapılacak otomobilin tanıtımı ve satışı için çalışmalar yoğunlaşacak.

“Bir Babayiğit Bulduk”

Bakan Özlü, teklif götürdükleri ismi açıklamazken, kişinin uluslararası dev bir otomotiv firmasında yönetici olarak çalıştığını ve bu nedenle de isim vermek istemediğini söyledi. CEO seçimi için yapılan çalışmalarda ikinci planın da olduğu öğrenilirken, CEO’dan gelecek yanıta göre hareket edilecek. Görüşmelerin ortak bir girişim grubu tarafından sürdürüldüğü belirtilirken, özel bir çalışma modelinin oluşturularak yerli otomobil çalışmalarının planlanacağı belirtildi.

Yerli otomobil ile ilgili şirket kurulacağını da söyleyen Bakan Özlü, ortak girişim grubu şirketin hazırlıklarının sürdüğünü ve CEO ataması ve şirket kurulması gibi ilk adımların da böylece atılacağını belirtti. Bu şirket kurulumunda yatırım, sermaye, yatırımın ne kadarda geri kazanılacağı gibi tüm detayların planlandığı yerli otomobil projesi, bu açıklamalar ile birlikte gündemde daha fazla dikkat çekmeye başladı.

Bu açıklamaların ardından özellikle basın mensuplarının sorusu maliyete yönelik olurken, yerli otomobil için yapılan yatırımların Türkiye’ye kaç yılda geri döneceği merak edildi. Bakan Özlü, gelen bu soruyu yanıtlamazken “Onu söylemem, ticari gizliliğe giriyor” demekle yetindi. Buna rağmen Bakan Özlü, yatırım ve maliyet noktasında farklı planların bulunduğunu ve yapılacak incelemelerle birlikte bu konuda en iyi sonucun alınacağını belirtti. “Türkiye ile özdeşleşmiş bir marka oluşturmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin hedefi; bir marka oluşturmak.” diyerek bu projedeki hedeflerini de açıklayan Özlü, 4-5 farklı araç modeli ile Türkiye’nin sektörde yer alacağını belirtti.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.