Yerli Otomobilin Maliyeti Ne Kadar?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobil ile ilgili yaptığı açıklamasında maliyetler konusunda detaylar verdi. İşte son gelişmeler.

Türkiye’de uzun zamandan beri büyük bir beklenti yaratan yerli otomobil projesinde yavaş yavaş sona geliniyor. Proje için en çok merak edilen konuların başında maliyet ve yatırımların ne kadar olacağı yer alırken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü bugün yaptığı açıklama ile birlikte bu konudaki soru işaretlerini giderdi. Özlü teknik ve mali analiz konusundaki çalışmaların tamamlandığını söylerken 2.5 milyar Euro tutarındaki bir yatırım ile birlikte projenin aktif hale geleceğini ifade etti.

Konsorsiyum Çalışmaları Hızlandırdı

Konsorsiyum tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte yerli otomobil çalışmaları daha da hızlanırken, çalışmaların 5 ana yüklenici tarafından yürütüleceği belirtildi. Sermaye konusunda yüklenici firmaların yüzde 30 sermaye ve yüzde 70 kredi olarak bütçe ayarladığını da söyleyen Bakan Özlü, şirketlerin devletten bağımsız olarak ortaklık oluşturacağı ve bu ortaklığın devlet ile anlaşma sağlayacağı belirtildi.

Yerli Otomobil Nerede Üretilecek?

Yerli otomobil üretimi ile ilgili soruları da yanıtlayan Özlü, 22 ilden resmi olarak talebin bulunduğunu fakat şu anda üretim aşaması ile ilgili 1 yıl sonra ancak durumun netlik kazanacağını belirtti. 2019 yılında tasarımın tam olarak netleşeceğini ve ardından 2021 ile birlikte seri üretime başlanacağını söyleyen Özlü, yerli otomobil konusundaki belirsizliklere de böylece açıklık getirdi.

Türkiye’deki Mali Durum Ne Olacak?

Toplantıda Türkiye’deki mali durum ve işsizlik gibi konularda da sorular alan Bakan Özlü, Türkiye’nin büyüme rakamlarının dikkat çekici olduğunu ve geleceğin ülke adına parlak göründüğünü belirtti. Özlü, “Bunun en büyük ispati sanayimizdeki büyüme rakamlarıdır. Her zaman büyümenin lokomotifi sanayi olmuştur ve bu yıl da sanayideki büyüme ortalama büyümenin üzerinde olacak. Orta vadeli planda öngörülen büyümenin üzerinde bir büyüme öngörüyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.