Yumurtada Hile Sona Eriyor! Piyasada Yeni Dönem Başlıyor!

Yumurtada yapılan hileler yeni düzenleme ile birlikte ortadan kalkıyor. Yeni düzenleme ile yumurtanın gerçekten ne yumurtası olduğu net olarak öğrenilecek.

Türkiye’de yumurta ile ilgili yeni düzenlemeler resmen yürürlüğe giriyor. Yumurtaların üzerinde yer alan kodlar üzerinden tüketiciler yumurtaların organik, serbest gezen tavuk gibi durumu hakkında bilgi alabilecek. Tüketicinin güvenli bir şekilde yumurta tüketmesini sağlayacak bu yeni düzenleme artık resmen yürürlükte olduğu gibi damgası olmayan yumurtaların satışı da yasaklanarak bu yumurtaların raflarda olmaması sağlanacak.

Pazartesi Günü Resmen Başlıyor!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan bu düzenleme resmi açıklamalara göre Pazartesi günü itibari ile resmen başlayacak. Yumurtalara işlenecek barkodlar ile ilgili resmi bilgiler de tüketicilerle paylaşılarak bu konuda bilgilendirme sağlanmış durumda. Tüketiciler barkoda bakarak işletme ve tavukların yetişme stili ile ilgili bilgi alabilecek. Resmi kodlara göre kodlardan öğrenilecek olan bilgiler şöyle;  “0” kodu organik yetiştiricilik, “1” kodu free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik, “2” kodu kümeste kafessiz yetiştiricilik, “3” kodu da kafesli yetiştiricilik için kullanılacak. Tüketiciler almak istedikleri yumurtalara göre bu kodlara bakarak karar verebilecek.

Tüketici Zorlanıyordu

Düzenleme ile ilgili yapılan açıklamalarda tüketicilerin mevcut düzenleme öncesindeki durumdan dolayı oldukça zorlandığı ve karar verme aşamasında kandırıldığı ifade edildi. Öyle ki yumurta sektöründe organik yumurta, doğal yumurta, köy yumurtası gibi çok farklı ifadelerin kullanılması hangi yumurtanın ne olduğunu ve yazanların gerçekleri yansıtıp yansıtmadığı konusunda kafalar karışıyordu. Bu yeni düzenlemede ise artık bu karışıklıklar ortadan kaldırılmış olacak.

AB’ye Uyum Sağlandı

Yeni düzenlemelerin bir diğer önemi ise yeni düzenlemenin AB ile tam uyumlu olması. Bu bakımdan Türkiye yumurta konusunda AB’ye uyumlu bir şekilde yasal düzenlemelere sahip olmuş olacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.