Yurtdışına Kaçırılan Paraya Ceza Geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan son açıklamalarda yurt dışına para kaçıran kişi ve firmalar hakkında işlem yapılacağı belirtilmişti. Konuyla ilgili detaylar netleşti.

Türkiye’de ithalat, ihracat ve kambiyo işlemleri yoluyla yurtdışına kaçırılan paralara yönelik hükümetten adım geldi. Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklama yapılırken, DEİK Genel Kurulu’nda yapılan açıklamalar Türkiye’de yeni gündemi belirledi.

“Yurtdışına Para Kaçırmaya Çalışanları Affetmeyiz” Demişti

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından son açıklamalarda “Yurtdışına para kaçırmaya çalışanları affetmeyiz” şeklinde sert bir ifade kullanılmıştı. Bu açıklamalar sonrasında ilgili alanda düzenlemeye gidileceğine kesin gözüyle bakılırken bu konuda ilk adım atıldı.

Konuyla ilgili Türk Parasını Koruma Kanunu’nu dahilinde işlem yapılacağı ifade edildi. Kişilerin yurt dışına kaçıracağı paralar için yüzde 40 oranında bir idari ceza kesilecek. Cezalarda teşebbüs aşaması için ayrı bir işlem uygulanacak. Teşebbüs sırasında olan kişiler için cezanın yarısı kadarı ceza olarak verilecek.

Koruma Kanununa Güçlendirme Çalışması

Konuyla ilgili yapılan açıklamalarda düzenlemelerin Türk Parası’nın kıymetini korumak adına olduğu vurgulanırken, bundan sonraki süreçte işlemler yakından takip edilecek.

Yetkisiz Döviz Bürolarına Yaptırımlar Yolda

İlgili düzenlemelere ek olarak yetkisiz döviz büroları da kapsam altına alındı. Öyle ki yapılan açıklamalarda yetkisiz bir şekilde döviz bürosu işlemleri yapan firmalara 50 bin liradan başlayan ve üst limiti 250 bin lira olan idari para cezası verilecek. İlgili işlemleri yapan firmalar aynı zamanda 6 aylık bir süre boyunca faaliyette bulunamayacak. İşlemlerin tekrarlanması halinde ise bu ceza ömür boyu olacak.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.