Yüzer Santraller İle Yenikapı’da Elektrik Üretilecek

İstanbul Yenikapı bölgesinde dev yatırım geliyor. Yüzer santraller ile bölgeye elektrik desteği yapılacak.

Türkiye’de alternatif enerjiye geçiş aşamasında önemli adımlar atılıyor. Yapılan son açıklamalara göre İstanbul Yenikapı bölgesinde su üzerine kurulacak santraller ile elektrik ihtiyacı karşılanacak. Özellikle Marmara Bölgesi’ni kapsayacak olan bu proje ile birlikte elektrik kesintilerinin önlenmesi hedefleniyor. Yapılacak çalışma için şu ana kadar ayrılan bütçe ise 250 milyon TL. Yüksek bir maliyet gerektiren çalışmalar tamamlandıktan sonra ise 360 milyon kWh elektrik üretimi yapılacak.

ÇED Süreci Başlatıldı

Elektrik A.Ş. tarafından gerçekleştirilecek olan proje için şu anda ÇED süreci bekleniyor. Çevresel etki değerlendirme sürecinin olumlu olması halinde kısa süre içerisinde çalışma başlatılacak ve tamamlanacak. Doğalgaz ve motorini elektriğe dönüştürecek olan bu santraller, su üzerinde çalışacak. İlk etapta akıllara büyük güneş panelleri gelse de belirlenecek gemilere gaz tribünün takılması ile birlikte yüzer elektrikli santral oluşturulacak.

Arz ve sistem güvenliği için gerçekleştirilecek olan bu projede yılda ortalama bin 500 saat boyunca santral çalıştıracak. Bu çalıştırma sonucunda ise elde edilecek elektrik 360 milyon kWh elektrik üretecek. Üretilen elektrik şehir şebekesine dahil edilecek ve böylece elektrik desteklenmiş olacak.

Doğalgaz Sıkıntısı Yaşanabilir

Kış aylarında doğalgaz tüketiminin fazla olması, elektrik için ayrılan doğalgaz arzında tehlike yarattığı için projenin faaliyete geçmesi gerektiği belirtilirken, ÇED raporunun da onay alması bekleniyor. Zira kesintilerin yaşanabilme ihtimalinin olması, Marmara Bölgesi’nin genelini etkileyebilecek potansiyelde. Bu bakımdan önümüzdeki günlerde tamamlanacak raporlar ile birlikte çalışmalara başlanması bekleniyor.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.