Zeybekci, “ABD Çelik Krizinde Türkiye’yi Muaf Tutmadı”

Amerika Birleşik Devletleri’nde çelik için alınan kararı değerlendiren Ekonomi Bakanı Zeybekci, ABD’nin Türkiye’yi bu konuda muaf tutmadığını ve konuyla ilgili gerekli görüşmelere başlandığını söyledi.

ABD’de çelik için alınan yeni karar, tüm dünya ekonomisi üzerinde etki yaptı. Bu konuyla ilgili değerlendirme yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise Amerika’nın Türkiye’yi çelik krizinde muaf tutmadığını söyleyerek tutumu eleştirdi.

Ek Gümrük Vergisi Ekonomiyi Etkiledi

ABD’de alınan son karar ile birlikte çelik ve alüminyum ithalatına ek gümrük vergileri getirildi. Bu ek vergiler ile birlikte yükselen fiyatlar, ticarete ciddi bir zarar getirirken kararın uygulanacağı ülkelerden birisi de Türkiye olmuştu. Türkiye’nin bu durumdan muaf tutulması gerektiğini fakat ABD tarafından bu konuda herhangi bir adım atılmadığını söyleyen Zeybekci, şu anda ilgili kurum ve birimler tarafından görüşmelere başlandığını belirtti.

Türkiye’nin yazılı olarak konuyla ilgili müracaatını yaptığı ve istisna istendiği ifade edilirken önümüzdeki hafta içerisinde ABD’den konuyla ilgili bir dönüş beklenildiği de açıklandı. Bu konuda Amerika’nın vereceği yanıta göre hamle yapacaklarını da söyleyen Zeybekci, gerekli olan işlemlerin yapılacağından emin olduğunu da vurgulayarak olumsuz bir karara karşılık olarak nelerin olabileceğinin ilk sinyalini verdi.

“Gerekçeler Tutarsız”        

Amerika Birleşik Devletleri’nin ilgili karar için öne sürdüğü gerekçelerin tutarsız olduğunu söyleyerek bu karara da karşı çıkan Zeybekci, mevcut düzenlemenin Türkiye için 1,2 milyar dolarlık, ABD tarafında ise 1,3 milyar dolar hacminde bir eksiklik yarattığını belirtti. Mevcut düzenlemenin rakamlara göre iki taraf için de zarar yarattığını söyleyerek uygulamanın kalkması gerektiğini söyleyen Zeybekci’nin bu açıklamaları sonrasında gözler ABD’ye çevrildi.

Haber Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Haber Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.